Atlantis’in Son Prensi Ankor

Atlantis’in Son Prensi Ankor 2018-05-19T15:11:53+00:00

Project Description

Yazar: Jorge Angel Livraga

Kitap türü: Felsefe

“Her insan, kendisine nereden nereye gittiğini sorar… Amerikan halkları da dahil olmak üzere, eski dünyanın bütün halkları tufanlardan ve batık kıtalardan söz ettiler. Eflatun bu konuda bize çok açık bir hikaye bırakmıştır. Biz Ankor isimli bir prensi, bir filozofu, bir insanı Atlantis kıtasının son parçasında bedenleştiriyoruz. Olay günümüzden yaklaşık on bir bin beş yüz yıl önce geçmektedir. Hiç şüphesiz ki olayın örgüsü okuyucu tarafından kurulacaktır. Çünkü başlangıçta belirtilen soru hepimiz hala meşgul etmektedir. Evet, her birimiz kalbimizde bir ‘Ankor’ taşıyoruz. Bu hikaye bir çocuğun onu bulmasına yardım edecektir.

Atlas Okyanusu, içinde batmış bir medeniyetin varlığı hakkında yeterince inandırıcı delilleri bize teslim etmedi. Teslim etmişse bile bu deliller müzelerimizin bazı köşelerinde yatıyor ve biz onları fark etmiyoruz. Ne olursa olsun, insan düşüncesi, astronotlardan önce Ay yüzeyinde yürümeye başlamış ve zamanın başlangıcından bu yana da denizlerin derinliklerine inmiştir. Bu kez düşüncelerimizle, tıpkı tüm tayfaları ile sulara gömülmüş bir savaş gemisi gibi batan o kibirli kıtanın son parçasına: Poseidonis’e gidiyoruz. O artık, tayfaları ile birlikte var olan bir gemidir; eski bir savaşa ait bir gemi.” 

Jorge Angel Livrega

Atlantis, Atlas Okyanusu’nun ortasında, bugünkü Avustralya kıtası büyüklüğünde bir kıta idi. Ancak Atlas okyanusu, içinde batmış olan bu medeniyetin varlığı hakkında çok fazla delile sahip değiliz, var olan deliller de müzelerimizin bazı köşelerinde yatıyor olmasına rağmen biz onları fark edemiyoruz. Günümüzden yaklaşık on bir bin beş yüz yıl önce, tufanın etkilediği Atlantis kıtasının son parçası olan Poseidonis adasında geçen hikaye, genç ve tecrübesiz bir prens olan Ankor etrafında şekilleniyor.