HAYATA NEFES OL! AKTİFFELSEFE- MURATPAŞA BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİNDE ÇEVRE FESTİVALİ

HAYATA NEFES OL! AKTİFFELSEFE- MURATPAŞA BELEDİYESİ İŞBİRLİĞİNDE ÇEVRE FESTİVALİ 2018-04-21T22:17:32+00:00

Project Description

Aktiffelsefe Antalya ve Muratpaşa Belediyesi iş birliği içinde “Hayata nefes ol!” Sloganı ile 20-21-22 Nisan tarihleri içinde çevre festivali düzenlendi.

Altmışa yakın kurum ve kuruluşun katıldığı festival deniz dibi temizliği ile başladı. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Su Altı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği ve GEA Arama Kurtarma Ekoloji grubuyla birlikte dalarak tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda deniz dibi temizliği gerçekleştirdi. Yaklaşık 40 dakika süren temizlikte Akdeniz’in derinliklerinden cam şişeler, petler, kamyon lastiği gibi atıklarla dolu 10 çuval çıktı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal dünyada yapılan üç sanayi devriminden ve dördüncünün de bilgisayar ve robot üretimi ile gerçekleşeceğinden bahsederek insanlık olarak bizi bekleyen çevresel risklere dikkat çekti. İnsanın doğanın bir parçası olduğunu ve korumamızın önemini anlatan Uysal konuşmasını “ Ego insan değil de Eko insan olalım. Çevreyi koruyalım” diyerek bitirdi.

Aktiffelsefe Ankara Genel merkez başkanı Çevre Mühendisi Oya Uysal sözlerine çevre kirliliğinin yüksek oranda ölümlere sebebiyet verdiğini belirterek başladı. “ Tıp camiasının verilerine göre 2015 yılında 9 milyon erken ölüm çevre kirliliği nedeni ile olurken 620 bin savaşlar 24 bin doğal felaketler nedeniyle olmuştur. Felsefe çalışan kişiler olarak biliyoruz ki zihinsel ve duygusal kirlilik, doğaya özensizlik ve kirlilik olarak yansır. Bu nedenle bütüncül bakmak önemlidir ”dedi

Gea Koordinatörü Umut Dinçşahin ise yaptığı konuşmada Doğayı gelecekten ödünç aldığımızı, sürekli tüketerek kendi sonumuzu hazırlayacağımızı belirterek Kızılderililere ait şu sözleri söyledi: “Son ağaç tükendiğinde, son balık öldüğünde beyaz adam paranın yenemeyecek bir şey olmadığını anlayacak.” Bu nedenle bu festivalin sloganı “Hayata nefes olmak” önemlidir. Katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara ve Muratpaşa Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.

Aktiffelsefe Antalya şube başkanı Murat Turan Beşparmak “Her türlü desteği ve iş birliği nedeniyle Muratpaşa Belediye Başkanımız Ümit Uysal’a çok teşekkür ediyoruz. Bugün açılışını yaptığımız çevre temalı Uluslararası Karikatür Festivali sergimiz ve Geleneksel Türkiye ana başlıklı fotoğraf sergimiz üç gün boyunca gezilebilir. Tüm halkımız çevre temalı yayınlara, doğal tohumlara stantlardan ulaşabilirler. Ayrıca kedi köpek evi, kuş yuvası, doğal temizlik ürünleri, yoğurt, ekmek, sirke yapımı atölyelerine katılabilirler. Artık malzemelerden çanta, aksesuar üreterek geri dönüşüme katkıda bulunabilirler. Tüm halkımızı atölye çalışmalarına, konferanslara ve konserlere davet ediyorum. Hep birlikte çevre duyarlılığını arttırarak “Dünyaya nefes olalım” dedi.