Maya’nın Oyunları

Maya’nın Oyunları 2018-05-19T15:13:03+00:00

Project Description

Yazar: Delia Steinberg Guzman 

Kitap Türü: Felsefe, Deneme

“Maya, yanılsamayı temsil eden eski bir doğu tanrıçasıdır. İnsanların gizli yasalarını kolaylıkla keşfedememesi için doğanın her şeyi örtmek üzere kullandığı örtüdür. Böylelikle Maya’nın güzelliği ve onun sayısız oyunu yer yüzünde payımıza düşen yaşam yıllarının geçmesi için bize yardım eder, bizi baştan çıkarı ve aldatır.”

Yaşamımız bir çok maddi ve manevi unsurlarla çevrilidir. Bunların içine güzellik, adalet, aşk gibi kavramlar da girmektedir. Bizim de içinde bulunduğumuz tüm bu unsurlar yasaya uygun bir şekilde ahenkle hareket etmektedir.

Eski bir doğu tanrıçası olan Maya tüm bu unsurlar aracılığında duyularımızla oynayarak bizi bir yanılsamanın içine çeker. Sonsuzun yanında çok önemsiz kalacak geçici şeyleri bize her şeymiş gibi sunar. Ölümle birlikte elimizden kayıp gidecek mal, mevki veya geçici zevkleri elde etmek için bizi türlü oyunların içine sokar. Gerçeğe olan bu körlük sebebiyle elde etmeye çalıştığımız şeyler için acı çekeriz. Yani mayanın bir oyunu olan zevke yönelmek bize acıyı getirir.

Hem kendimizin hem de üzerinde yaşadığımız gezegenimizin bir gün yok olacağını biliyoruz. O halde neden bu oyunu oynuyoruz? Çünkü acı tecrübe demektir ve tecrübe kalıcıdır. Elde ettiğimiz tecrübelerle bize yeni bir sırrın, yeni bir dünyanın kapıları aralanacak.

Bu kitap hayatta bizi kendine çeken temel unsurları hafif ve kolaylıkla özümsenebilir bir dille anlatmıştır. Fakat unutmamak gerekir ki mayanın oyunlarını tanımak onları küçümsemeye ve kendimizi onlardan soyutlamaya sebep olamaz. Çünkü denemelere ihtiyacımız var. Mayayı tanımak bir tiyatro sahnesine benzeyen dünyada kendimizi de bir oyuncu olarak görerek rolümüzü en iyi şekilde oynamaya imkan verir. Kimin kazandığı, kimin kaybettiği bizim için önemini kaybeder. Elde ettiğimiz tecrübe öne çıkarılır. Hırs, intikam gibi kötü duygulara kapılmadan bize tecrübe getiren zorluklar ve denemelere göğüs gerer ve onlara bir fırsat olarak yaklaşırız. Denemelerin nedenlerini bilerek yaşadığımızda bu oyunlardan tat alırız. Öğrenmemiz gerekeni daha iyi öğreniriz ve tekrar tekrar aynı sıkıntıları yaşamamıza gerek kalmaz.