TEB

TEB 2018-05-19T15:12:28+00:00

Project Description

Yazar: Jorge Angel Livraga

Kitap türü: Araştırma, Antik Mısır

“Ruhum huşuyla eğilerek tıpkı eski kitaplarda öğütlendiği şekilde, palmiyelerin ayakları dibinde, Nil’in suyundan içiyor. Uzaklarda bembeyaz ibis sürüleri kalkıyor ve bir zamanlar Amon’un yelpazelerini kımıldatan serin bir esinti çıkarken, Batı Dağı kızıla boyanıyor. Belki de her şey kaybedilmiş değildir ve gelecekte daha az kirlenmiş bir dünyada tinsel bir macera yaşanabilir. Teb, fiziksel bir mekan değildir. Teb, bir bilinç halidir. 

Ne mutlu Teb’de yaşayana

Ne mutlu Teb’de ölene”

Mısır, daima gizemler ükesi olmuştur. Bu gizi aralamak için yapılan her yeni keşif, yeni soruların kapısını açmaya devam etmektedir. Bilimin ışığında çözülemeyen sorulara Jorge Angel Livraga, felsefi bir yaklaşımla yanıtlar arıyor.  Önyargıların yarattığı sisin ardına gizlenen Antik Mısır’ın en önemli şehri TEB’in anlatıldığı kitap görmeye hazır gözlere sesleniyor.

Jorge Angel Livraga giriş dışında 10 bölümden oluşan kitabına Michalowsky ve öğrencilerinin hazırladığı Kronolojik Tablo’yla başlıyor. Prof. Livraga, bilimin bize sunduğu bu kronolojideki boşlukları aktararak bizleri ‘Öteki Tarih’ ten bahseder.

Kitapta Antik Mısır’ın tarihi dışında; Antik Mısırlıların yaşam tarzı ve yaşam felsefesi, Antik Hint Felsefesi’nde görünen “İnsan’a ait Yedili Plan”a Antik dönemde yaşamış Mısırlıların nasıl baktıkları ve onu nasıl resmettikleri, tapınakların iç yapısı, Mısır sanatı ve mumyalama ve lahitlerin gizli anlamı vb. konularında ilginç sayılabilecek birçok keşifle yüz yüze gelebiliyorsunuz.